×
×
Kako napraviti seljačku paštetu
Recepti

Kako napraviti seljačku paštetu

Ako ste i vi od onih što se mršte na spomen pašteta, razmislite, postoji valjan razlog zašto neke od njih stanuju na odjelu delikatesa. Provjerite sami i sasvim obične i pristupačne namirnice pretvorite u delikatesnu paštetu.

Ako ste i vi od onih što se mršte na spomen pašteta, razmislite, postoji valjan razlog zašto neke od njih stanuju na odjelu delikatesa. Provjerite sami i sasvim obične i pristupačne namirnice pretvorite u delikatesnu paštetu.
Aromatični, delikatesni tek i tekstura čitavih komada mesa, uz mogućnost pripreme unaprijed, ovu paštetu čini odličnim izborom kad znate da očekujete goste.

pješčani sati
VRIJEME PRIPREME
2 sata
uteg
BROJ OSOBA
8
proizvod
GLAVNI SASTOJAK
Svinjski vrat

    ZA MJEŠAVINU ZAČINA:

Priprema:

  1. Pripremite mješavinu začina.
  2. Pripremite kalupe za pečenje. Jedan duguljasti, kao za kruh modlaš, zapremine 1-1,5 l i jedan veći u koji ćete staviti kalup modlaš i koji ćete prije pečenja napuniti vrućom vodom do razine najviše 2/3 visine manjeg kalupa.
  3. Kalup modlaš tanko premažite svinjskom mašću da vam ne bježi papir za pečenje kojim ćete ga obložiti. Ostavite dovoljno papira da ga kasnije možete preklopiti i pokriti smjesu. Sad i papir premažite mašću ili ga po želji obložite šnitama tanko rezane mesnate slanine. Pećnicu zagrijte na 180 °C.
  4. Meso i jetru dobro rashladite, ako treba držite neko kraće vrijeme u zamrzivaču, ne da se smrznu, ali da se dobro rashlade. Noževe multipraktika također stavite neko vrijeme u zamrzivač.
  5. Zatim i meso i jetru narežite na kockice brida 2 cm. Vratinu kratko sameljite u multipraktiku. Nemojte dozvoliti da vam se meso pretvori u kašu, moraju ostati vidljivi komadi. Trećinu mesa ostavite u posudi u kojoj ste ga samljeli, ostatak odvojite. Očistite noževe multipraktika od eventualnih žilica koje su se uhvatile.
  6. Mesu u posudi za mljevenje dodajte jetru, sitno sjeckani poriluk, češnjak, sol, svježe mljeveni papar i mješavinu začina. Opet kratko pulsirajuće sameljite sve zajedno s mesom, ali ne prejako. Ne želite dobiti pastu, jer na kuhanoj pašteti moraju biti vidljivi komadi mesa i jetre. Pomiješajte sve s odvojenim dijelom mesa.
  7. U zasebnoj posudi ručnom pjenjačom istucite jaja i dodajte im vrhom punu žlicu glatkog brašna pa ga razmutite s jajima. Ulijte šljivovicu i vrhnje za šlag i sve dobro izmiješajte. Smjesu prelijte preko mješavine mesa i jetre sa začinima i nježno umiješajte pazeći da se sve obloži.
  8. Tako dobivenu smjesu ulijte u kalup obložen mašću ili slaninom, ravnomjerno rasporedite i utisnite dvije žlice ukiseljenih zrna zelenog papra (po želji možete i očišćene pistacije ili orahe) pa je preklopite papirom za pečenje. Dno dobro obložite i zatvorite aluminijskom folijom da vam voda ne prodre u paštetu. S gornje strane ostavite mogućnost da foliju odmotate.
  9. Spustite kalup u veći, a taj do polovice manjeg napunite vrućom vodom i sve stavite u ugrijanu pećnicu. Pecite sat do sat i pol na 170 °C. Ako imate termometar za meso, provjerite pomoću njega, sredina paštete mora doseći temperaturu od 65 °C.
  10. U nedostatku termometra provjerite tako da s gornje strane odmotate paštetu i ubodete ražnjić. Ne smije izlaziti sukrvica. U tom slučaju vratite paštetu na idućih pola sata u pećnicu, a zadnjih 10-tak minuta je slobodno otklopite da ispari višak tekućine, ali nikako više od toga, jer vam mora ostati sočna i vlažna.
  11. Kuhanu paštetu ostavite u kalupu i ohladite na sobnu temperaturu, zatim još uvijek pokrivenu papirom za pečenje, opteretite nečim teškim (konzerva) i tako ostavite u hladnjaku dok se dobro ohladi i stegne, najmanje preko noći, pa sve do tjedan dana prije posluživanja.
  12. Poslužite je uz svježi kukuruzni baguette, kisele krastavce i salatu od svježeg crvenog kupusa.