Mortadela je još jedna od mesnih prerađevina koja ili ima svoje apsolutne poklonike ili je potpuno zapostavljena. I opet ću reći – nepravedno. S dobrom recepturom i omjerom sastojaka i dodataka koji se u mortadeli kreću od različitih vrsta papra, maslina, pistacija, muškatnog oraščića pa sve do ljutih papričica, doista mami uzdahe zadovoljstva kad dotakne jezik i nepce, ne samo mediteranskim ljepoticama s reklame.
Još jedan je nezaboravan miris i okus mog djetinjstva i budi sjećanja.
Gdje god je dodate, u sendvič ili salatu, servirate tanko narezanu i složenu u specifičnim nabranim hrpicama, mortadela plijeni pažnju izgledom, mami mirisom i svo to zavođenje opravda s prvim zalogajem.
Upravo zbog toga specifičnog teka i visokog udjela masnoće, vidljive u kockicama masnoće koje joj se dodaju i sudjeluju u njenom specifičnom teku i izgledu, nije uobičajeno kuhati s njom, ali uz neutralnu tjesteninu i blage sireve ili mliječne prerađevine i tu će doći do izražaja.
Poigrajte se i napravite domaće raviole punjene mortadelom. Spoj zadovoljstva koje pruža svježa domaća tjestenina i mortadela u punjenju vrijede truda.
SASTOJCI
ZA 30-AK RAVIOLA:
ZA NADJEV:
ZA UMAK:
Priprema:
- Prosijte brašno na radnu površinu. U sredini brašna načinite bazen u koji dodajte lagano razmućena jaja s malo soli. Zahvaćajući po rubovima, uz po potrebi dodavanje manjih količina vode ili još brašna, zamijesite glatko mekano tijesto. Tijesto mora biti glatko i podatno, ali se ne smije lijepiti. Ostavite ga dobro umotanog da odleži u hladnjaku najmanje pola sata do nekoliko sati, što će ga učiniti podatnijim i lakšim za valjanje. Miješenje možete obaviti i u multipraktiku i tako si olakšati ovaj dio.
- Dok tijesto odmara napravite nadjev. Mortadelu narezanu na kockice i masline stavite u multipraktik i usitnite. Dodajte sir, a zatim u tankom mlazom dodajte malu količinu vrhnja za šlag da dobijete kremastu smjesu za punjenje. Na kraju dodajte i listove bosiljka.
- Ako imate mašinu za izradu tjestenine, tijesto podijelite na 4 dijela i protiskujte ga kroz valjke mašine od najvećeg broja prema manjima, sve do broja 2-3 da dobijete lijepe tanke plohe tijesta. Ako valjate ručno, učinite isto, podijelite tijesto i razvaljajte ga na debljinu otprilike 2 mm. Radite u etapama, nemojte odmah razvaljati svo tijesto da vam se ne presuši dok čeka da ga napunite nadjevom.
- Razvaljane plohe tijesta formirajte, odrežite na veličinu koja će vam omogućiti da na nju smjestite 8 komada raviola, dužine bridova otprilike 5x5 cm.
- Na jednakim razmacima spustite hrpice nadjeva, prostor oko nadjeva premažite kistom lagano namočenim u vodu, pokrijte drugom plohom tijesta, pritisnite nježno prstima oko nadjeva da istisnete zrak, pa rezačem za raviole izrežite kvadrate. Stavljajte ih sa strane lagano posute brašnom, najbolje potpuno razdvojene da vam se međusobno ne zalijepe.
- Kuhajte ih u dovoljno zakuhane posoljene vode, još vrlo kratko vrijeme nakon što isplivaju na površinu. Riječ je svježoj tjestenini kojoj treba manje vremena da se skuha.
- Raviole izvadite, ocijedite pa nakapajte rastopljenim maslacem ili maslinovim uljem.
- Za umak na mješavini maslaca i maslinova ulja, lagano prepržite na kolutiće narezane masline i usitnjen češnjak. Dodajte cherry rajčice narezane na polovice ili četvrtine i još kratko pržite. Dodajte papar, aceto balsamico, promiješajte. Dodajte listove svježeg bosiljka i maknite s vatre pa prelijte preko raviola.
- Servirajte odmah uz dodatak svježih odkoštenih crnih maslina i cherry rajčica i bosiljka. Po želji dodajte ribani parmezan.