Kad spominjemo saft, jasno je da se radi o poznatom jelu koje se kod nas vrlo često priprema u raznim varijacijama. Razlike se kreću od odabira mesa do načina zgušnjavanja i odabira priloga. Kako bih se malo odmaknuo od klasičnog okusa safta, isprobao sam ga napraviti od pomalo netipičnih namirnica.
Umjesto brašna za zgušnjavanje, u ovom receptu sam koristio pire od muškatne tikve. Poseban okus postigao sam dodavanjem domaćeg maslaca od kikirikija. Zvuči neobično i drugačije od safta na koji smo navikli, ali ako želite isprobati nešto novo, drugačije i sezonalno, ovaj saft je moja preporuka.
SASTOJCI
Priprema:
- Muškatnu tikvu u komadu stavite peći u pećnicu na 200 °C, oko sat vremena.
- Za to vrijeme pripremite domaći maslac od kikirikija. Ja sam koristio oljušteni prženi i slani kikiriki kojeg sam u sjeckalici pretvorio u maslac te dodao još malo soli. Ako imate sjeckalicu slabije jačine, u kikiriki dodajte malo ulja kako biste ga lakše pretvorili u maslac.
- Kad je tikva pečena, ogulite je i nasjeckajte na veće komade. Ubacite je u sjeckalicu i usitnite u pire.
- U loncu zagrijte malo ulja pa stavite dinstati sitno sjeckani luk i češnjak te svinjetinu narezanu na kockice. Kad luk postane staklast, a svinjetina promijeni boju, dodajte pola žličice mljevene crvene paprike (slatke ili ljute, po želji) i dvije žlice maslaca od kikirikija. Promiješajte i dinstajte još pola minute, a zatim ulijte 100 ml suhog bijelog vina i dinstajte još 2 minute.
- Na kraju dodajte pire od muškatne tikve i 500 ml goveđeg temeljca. Poklopite lonac i kuhajte oko sat vremena na laganoj vatri. Ako vam se tijekom kuhanja saft previše reducira i zgusne, možete ga razrijediti temeljcem. Ako vam ostane rijedak, zgusnite ga dodavanjem pirea od tikve ili na klasičan način - dodavanjem brašna razmućenog u malo vode.
- Saft poslužite uz rižu, tjesteninu ili njoke. Kod serviranja ga možete posuti cijelim kikirikijem, kockicama pečene tikve i nasjeckanim peršinom.