Iako postoje određene vrste hrane koje su najukusnije bez ikakvih dodataka, složit ćemo se da začini i začinske trave većini jela daju bolji i puniji okus. Kako bi jelo bilo što ukusnije, potrebno je znati koje začine koristiti s kojim namirnicama.
Svinjetina se tako odlično slaže s velikim brojem začina, poput paprike i čilija, no češnjak, ružmarin, timijan, kumin, korijander i egzotični đumbir i piment će doista izvući ono najbolje iz vašeg komada mesa, bilo da se radi o krmenadlima, odresku ili vratini.
Češnjak
Jedan od najčešćih začina koji se koriste za pripremu svinjetine. Češnjak je u uskom srodstvu s lukom, ima veoma jak okus i kad dobro prodre u njega, daje mesu pomalo slatkast okus.
Češnjak možete koristiti u svakom jelu koje pripremate sa svinjetinom. Osim što mu daje prijatan okus, češnjak ujedno i omekšava meso tijekom kuhanja. Kako bi izvukli sve sokove, češnjak je najbolje zdrobiti (zgnječiti), potom dodati jelu tijekom kuhanja. Ako pripremate pečenje, zdrobljeni češnjak je najbolje utrljati u rezove mesa.
Ružmarin
Još jedan začin koji uspješno naglašava odličan okus svinjetine, a najčešće se koristi prilikom pripreme pečenja. Ružmarin je autohtona mediteranska biljka i pripadnik obitelji metvice. Ružmarin je poznat kao spomen biljka koja na sprovodima i vjenčanjima simbolizira odanost i prijateljstvo.
Timijan
Biljka nježnog izgleda i prodornog okusa, može se koristiti u svim jelima sa svinjetinom. Osušeni ili svježi timijan možete koristiti tijekom cijele godine. Timijan pripada obitelji metvice i ima ljekovita svojstva poput antibakterijskog i antiseptičkog djelovanja.
Drevni Egipćani su koristili timijan za mumificiranje, a Grci za ljekovite kupke i spaljivanje u hramovima. Legende kažu da spaljivanje timijana daje hrabrost.
Osim mesa, timijan se može koristiti u jelima s povrćem, ribi, juhama i – čajevima.
Kumin
Kumin je autohtona biljka istočnog Mediterana i Indije no danas se koristi u brojnim kulturama diljem svijeta. Najčešće se koristi kod pripreme svinjskih odrezaka.
Kumin dolazi u dva oblika – cjelovit, odnosno u zrnu i mljeven (u prahu). Osnovni je sastojak curryja i pripada obitelji peršina.
Korijander
Začin koji se najviše koristi kod pripreme svinjskih odrezaka te slatko – kisele svinjetine. Upotreba korijandera započinje u južnoj Europi, a proteže se sve do sjeverne Afrike i južnozapadne Azije.
Lišće i osušene sjemenke su jestive i imaju različit okus. Lišće se koristi u brojnim sjeveroazijskim jelima poput chutneya i salata dok se sjemenke koriste u juhama i gulašima.
Đumbir i piment
Veoma popularni začini za svinjetinu koji joj daju veoma ukusan i ljutkast okus. Koriste se kod pripreme gulaša i pečenja.
Drvo pimenta potječe s Karipskih otoka. Piment je jedini začin koji raste u zapadnoj hemisferi. Široku primjenu ima u kuhinji Jamajke i jelima daje prepoznatljiv ‘jamajkanski’ okus, a naziva se još i ‘jamajkanski papar’. Okus je sličan papru, ali nema toliku ljutinu i oštrinu.
Đumbir se koristi kao lijek i kao začin, najčešće u slatkim jelima kao što su keksi, peciva i razne vrste kruha. Veoma je popularan na Karibima jer raste u tropskim uvjetima. Jamajkanski đumbir je planetarno popularan zbog karakterističnog intenzivnog okusa. Većina zaliha đumbira dolazi upravo s Jamajke, a ostatak iz Indije, Kine i Afrike.