Na sam spomen riječi souvlaki i tzatziki u misli nam se došulja Grčka i njena bogata, šarolika gastronomija. Kad bismo doslovno prevodili s grčkog, souvlaki bi označavao komade mesa pečene na štapiću, odnosno nama dobro znani ražnjić.
U svakodnevnom pak životu souvlaki označava grčki fast food, mesni štapić koji se može naručiti i pojesti baš na svakom uglu. Služi se s tankim pita kruhom, uz dodak raznih umaka, prženih krumpira i raznog povrća. U Grčkoj i na Cipru za souvlaki se najčešće koristi svinjetina, ali se može koristiti i junetina, piletina ili janjetina.
Za dobar souvlaki potrebno je dobro meso, ali i dobra marinada. Marinada se priprema od maslinova ulja, limuna i začina od kojih je obavezan origano.
Meso je potrebno marinirati najmanje 12 sati (pa sve do 24 sata i duže) kako bi bilo sočno i aromatično. Stoga, za dobar souvlaki je potrebna i dobra priprema. Koliko god sve to zvučalo kao fast food, priprema je ipak pola posla.
Tzatziki je nadaleko poznati grčki umak od jogurta, svježih krastavaca i kopra uz neizostavni češnjak, maslinovo ulje i malo soka od limuna. Ovaj umak se služi samostalno kao hladna meza, ali i kao osvježavajući prilog uz mnoga mesna jela.
U svakom slučaju, souvlaki nije ništa nepoznato, jer nama su ražnjići dobro znano i rado spremano jelo. Ono što je možda drugačije jest sama marinada i način posluživanja.
Zato proučite sastojke, pripremite meso i marinadu, napravite tzatziki i dobro ga ohladite. U nedostatku pita kruha kupite ili napravite lepinje. Zagrijte grill tavu ili zapalite roštilj i složite pravi grčki souvlaki.
SASTOJCI
ZA RAŽNJIĆE (6-8 kom.):
ZA MARINADU:
ZA TZATZIKI UMAK:
DODATNO:
Priprema:
- Meso narežite na veće kockice podjednake veličine.
- Pripremite marinadu. U manju zdjelu stavite maslinovo ulje i limunov sok pa dobro izmiješajte pjenjačom. Dodajte sitno sjeckani ili protisnuti češnjak, origano, sol, papar, kumin i po želji malo mljevenog čilija. Sve još jednom dobro izmiješajte.
- U pripremljenu marinadu ubacite narezano meso pa sve dobro izmiješajte rukama. Prekrijte prozirnom folijom i stavite u hladnjak marinirati između 12 i 24 sata. Što se meso duže marinira, to je sočnije i aromatičnije.
- Sutradan ispecite souvlaki i pripremite tzatziki umak. Namočite 8 komada drvenih štapića. Tako ćete spriječiti da štapići izgore. Potom ih izvadite iz vode i na njih napiknite narezano meso, odnosno napravite ražnjiće.
- Napravite umak. Krastavac ogulite, naribajte ga na grubi dio ribeža pa dobro iscijedite rukama višak tekućine. U zdjelicu stavite jogurt, dodajte sitno sjeckani ili protisnuti češnjak, sitno sjeckani svježi kopar, sol i papar pa dobro izmiješajte. Potom dodajte iscijeđeni krastavac, limunov sok i maslinovo ulje i sve dobro promiješajte. Ohladite.
- Zagrijte grill tavu, premažite je s malo maslinova ulja pa na njoj ispecite ražnjiće. Pecite oko 10 -12 minuta uz povremeno okretanje. Izvadite ražnjiće na tanjur, poklopite ih kako bi zadržali sočnost pa na istoj tavi prepecite lepinje koje ste prepolovili i pa još jednom prerezali po pola.
- Na prepečenu lepinju stavite par žlica tzatziki umaka, preko njega složite po dva ražnjića, pokapajte sve s malo maslinova ulja i poslužite toplo.