×
×
Hrskavi buncek sa zeljem i restanim krumpirom
Recepti

Hrskavi buncek sa zeljem i restanim krumpirom

Savršeno mekan i sočan buncek prvo treba biti i kuhan i pečen. Uspjeh kiselog dinstanog zelja ovisi o karameliziranom šećeru, a restani krumpir treba pripremati dok je vruć.

Tople zime još uvijek nisu dovoljan razlog da odustanemo i bar jednom u sezoni ne napravimo neko klasično jelo rezervirano za hladne zime, crvene noseve i promrzle prste.

Jedno od tih zimskih jela je buncek, bez obzira za kojeg se odlučite, svježeg ili sušenog, ili na koji ga način pripremate, kuhanog ili pečenog.

Skuhate li ga, a zatim hrskavo zapečete i poslužite s domaćim pirjanim kiselim zeljem i restanim krumpirom, odabrat ćete pravi klasik.

pješčani sati
VRIJEME PRIPREME
2 sata
uteg
BROJ OSOBA
4
proizvod
GLAVNI SASTOJAK
Svinjska koljenica

Priprema:

  1. Buncek dobro operite. Stavite ga kuhati u dovoljno osoljene vode, s očišćenim lukom, češnjakom i zrnima papra i pimenta. Nakon što zakuha, smanjite vatru i kuhajte na umjerenoj vatri sat do sat i pol vremena, ovisno o veličini bunceka.
  2. Kuhani buncek ocijedite pa posušite ubrusom. Stavite ga u posudu za pečenje, prelijte rastopljenom i ugrijanom svinjskom mašću. Buncek pecite idućih 30-ak minuta u pećnici ugrijanoj na 220 °C, da kožica postane hrskava i dobije lijepu boju. Buncek povremeno provjerite i po potrebi podlijevajte masnoćom u kojoj se peče.
  3. Negdje pred kraj kuhanja bunceka, stavite kuhati krumpir u kori. Dok se krumpir kuha pripremite kiselo zelje.
  4. Zelje po potrebi operite ako vam se učini previše slano ili kiselo i ostavite da se kratko ocijedi. Luk narežite na sitne kockice. Na svinjskoj masnoći karamelizirajte žlicu do dvije šećera, ovisno o količini zelja koju koristite.
  5. Nakon što se masnoća otopila, rasporedite šećer u tankom sloju po dnu posude. Šećer u posudi nemojte miješati, samo lagano okrećite posudu nad vatrom. Pričekajte da se šećer potpuno otopi i poprimi boju karamela, pa dodajte sitno narezan luk. Promiješajte i odmah dodajte ocijeđeno zelje. Sve miješajte da luk i zelje pokupe karamel s posude.
  6. Kratko pržite, a zatim dodajte papar i kim pa podlijte mlakom vodom ili temeljcem ako ga imate. Možete i juhom od kuhanja bunceka. Pirjajte na laganoj vatri dok ne omekša.
  7. Za dobar je restani krumpir važno nekoliko stvari. Osim naravno, dobrog krumpira, važno je da ne dozvolite da se krumpir nakon kuhanja ohladi. Ne morate baš ruku gurati u kipuću vodu, ali nakon što ga ocijedite, nemojte pokušajte ubrzati hlađenje hladnom vodom ili krumpir ostaviti da predugo čeka guljenje.
  8. Imajte već spreman sitno nasjeckan luk i čim ste ogulili krumpir, popržite ga na svinjskoj masti. Krumpir gulite još onako vruć i nemojte ga rezati na kockice, već ga rukom lagano stisnite (koliko vam to vrućina krumpira dozvoljava) i spustite u posudu. Tako će vam ostati nepravilni komadi krumpira u kombinaciji s onim stisnutima s kojima će napraviti svojevrsni restani pire.
  9. Krumpir dobro posolite i ostavite da se još neko vrijeme prži (bez previše miješanja, da ne pretvorite sve u kašu), dok se na dnu ne stvori korica. Tada krumpir poklopite, ugasite vatru i ostavite par minuta da se lagano upari, što će omogućiti da lakše sastružete zapečene dijelove.
  10. Po želji, uz buncek, kiselo zelje i restani krumpir, servirajte umak od hrena.