Bogata povrćem, mnoga jela arapske kuhinje, odlično se slažu s mesom, a jedno od njih je i hummus bil lahme, humus sa začinjenim mesom.
U originalu se u pravilu radi s janjetinom. Posebna je delikatesa kad se koristi meso i loj iz janjećeg repa. Međutim, kod nas bi čak i onima koji nemaju problem s okusom i mirisom janjetine, nabaviti baš te konkretne dijelove janjca, mogao biti problem. Zato je jelo prilagođeno i danas se vrlo često pripravlja od junetine ili još bolje teletine.
Humus je pak, za one koji ne znaju, svojevrsni pire, namaz, dobiven od skuhanog slanutka, kojem se uz sastojke i začine česte i u našoj kuhinji, dodaje i tahini pasta, pasta dobivena od sezama. Tahini pastu je moguće nabaviti i kod nas gotovu, ali i nju možete uz malo truda, napraviti sami.
Ako još niste zavirili u svijet arapske i libanonske kuhinje, odvažite se i iznenadite svoja nepca.
SASTOJCI
ZA TAHINI PASTU:
ZA HUMUS:
ZA ZAČINJENU TELETINU:
Priprema:
- Pomiješajte sve sastojke za marinadu, jogurt, sok limuna, maslinovo ulje i začine, pa time obložite meso i ostavite dobro zatvoreno, marinirati u hladnjaku, dan ili dva.
- Za tahini pastu možete koristiti bilo koji sezam, ljušteni ili ne, obični ili crni. Popržite ga u tavi, na umjerenoj temperaturi, miješajući, otprilike 5 minuta, pa ostavite da se ohladi. Zatim ga dodajte u multipraktik ili sjeckalice i meljite, uz dodavanje manjih količina ulja. Počnite sa žlicom dvije, a po želji dodajte još, ovisno o tome želite li gušću ili rijeđu tahini pastu. Nemojte pretjerati jer ulje će otpustiti i sam sezam. Sezamovo ulje, ako ga imate, dati će vam intenzivniji tek po sezamu, ali i tamniju boju tahini paste.
- Slanutak namočite u litri vode kojoj ste dodali žličicu sode bikarbone i ostavite preko noći da nabubri. Zatim vodu promijenite i kuhajte slanutak otprilike sat vremena da potpuno omekša. Ako imate volje, nakon što ste ga ocijedili, potopite ga u hladnu vodu kojoj ste dodali kockice leda pa slanutak nježno protrljajte da odstranite ljuske. Ovaj korak nije neophodan, ali će vam dati finiju i glađu teksturu humusa. Ne zaboravite ostaviti dio tekućine u kojoj se kuhao.
- Kuhani slanutak stavite u multipraktik. Dodajte mu tahini pastu, sok limuna i protisnuti ili jako usitnjeni češnjak. Posolite pa meljite uz dodavanje tekućine u kojoj se kuhao, dok ne dobijete finu glatku smjesu. Humusu nemojte dodavati ulje za vrijeme izrade, jer ćete mu pokvariti sastav, ali ga zato slobodno obilato zalijte kod serviranja. Servirajte uz dodatak čitavih zrna slanutka, blago posuto mljevenom crvenom paprikom.
- No, ako se odlučite za hummus bil lahme, vrijeme je da meso koje ste marinirali, izvadite iz hladnjaka, obrišete i posušite, narežete na tanke rezance i i ispržite na tavi uz dodatak par kapi maslinova ulja. Pržite manje količine mesa i solite nakon što izvadite iz tave, da se meso doista prži, a ne kuha. U zadnjoj turi, vratite sve kratko u tavu, dodajte sitno sjeckanog peršina, kratko promiješajte da se sve obloži masnoćom i peršinom, izvadite pa rasporedite na humus kojem ste u sredini žlicom napravili udubinu.
- Po želji sve pospite tostiranim pinjolima.